Кошик
RAPTOR CNC
+380 (98) 946-94-43
Telegram, Viber

G90 і G91 G-Code: абсолютні та відносні системи координат

G90 і G91 G-Code: абсолютні та відносні системи координат

G90 і G91 G-Code: абсолютні та відносні системи координат

G91 и G90 G-Code

У чому різниця між G90 та G91, абсолютною та відносною системою координат?

Почнемо з визначення G90 та G91. Абсолютні координати відраховуються від нуля програми від початку. Відносні ходи відраховуються від позиції. Ми щойно розглянули рухи круговою дугою з використанням G02 і G03. Координати центру дуги, виражені I та J, є відносними координатами. А тепер практичніший приклад. Припустимо, ви знаходитесь в продуктовому магазині і запитуєте продавця, в якому проході є печиво. Якщо він відповідає: "Йди в ряд 14 за печивом", це абсолютна координата щодо першого проходу - "нульової частини" продуктового магазину. Якщо натомість він відповість: «Це три проходи в той бік», це буде інкрементна координата. Ми звикли до обох видів у повсякденному житті, і обидва можуть бути корисними залежно від ситуації. Зверніть увагу, що те, що ми могли б назвати «відносними координатами», часто називають «локальною системою координат» у посібниках із програмування контролера ЧПУ. Це просто ще один спосіб сказати те саме.

Перемикання між відносними та абсолютними координатами

Як ми можемо перемикатися між відносними та абсолютними координатами? Звичайний спосіб використовувати G90 для використання абсолютних координат і G91 для використання відносних координат. Наприклад: G90 (перехід до абсолютних координат) G0 X0Y0Z0 (перейти до вихідної точки програми в 0, 0, 0) G91 (перехід у відносні координати) G0 X1Y1 (Перемістіть одну одиницю вправо X і одну одиницю вправо Y) G90 (повернутися до абсолютних координат) Попередня програма включає як абсолютне переміщення до X0Y0Z0, так і відносне переміщення. Як бачите, G90 та G91 є модальними.

Який режим викоритовує мій контроллер за замовчуванням?

Цікаво, що більшість елементів керування запускаються у відносному/локальному режимі (G91). Це зроблено тому, що вважається безпечнішим, якщо режим не відповідає вашим очікуванням. Обов'язково переконайтеся, що перше, що ви зробите у своїй програмі, це встановіть для неї значення G90 або G91, щоб вона працювала так, як ви очікуєте!

Використання кодів UVW для відносних координат

Деякі контролери дозволяють активувати обидва стилі одночасно за допомогою UVW. Ми могли б написати попередню програму так: G90 (перехід до абсолютних координат) G0 X0Y0Z0 (перейти до вихідної точки програми в 0, 0, 0) G0 U1V1 (Перемістіть одну одиницю вправо X і одну одиницю вправо Y) Цей формат UVW зручний і трохи коротший. Ми вже згадували контролери, в яких I та J є відносними, що аналогічно UVW, хоча і призначене для визначення центру дуги.

G91 G90 Чому я повинен викорстовувати локальні та абсолютні ходи?

Розглянемо кілька випадків. По-перше, вся річ у тому, як ви хочете вирішити своє завдання. Як зручніше вам зараз — думати про те, що відбувається щодо абсолютної абсолютної центральної точки або щодо вашого поточного розташування? Контролерові ЧПУ все одно, так що робіть те, що вам легко. По-друге, припустимо, що ви просто читаєте роздруківку та вводите G-code. Може бути простіше використовувати відносні координати для деяких точок, оскільки у вас може бути абсолютних координат. На кресленнях зазвичай надані розміри щодо сусідніх елементів, а чи не щодо деякого абсолютного нуля деталі. Останній приклад – написання підпрограм. Припустимо, у вас є функція, яка повторюється більш ніж один раз у вашій програмі g-коду. Можливо, ви просвердлите отвір, знімете фаску, а потім, наприклад, нарізати різьблення мітчиком. Ці отвори розташовані по всій пластині, яку ви обробляєте. Найпростіший спосіб запрограмувати таку річ - створити підпрограму (про підпрограми ми поговоримо докладно трохи пізніше, а поки що використовуйте свою уяву), яка припускає, що вона розташована над центром отвору і може просто продовжити. виконувати всю роботу із використанням відносних координат. Тепер ви можете просто зробити абсолютний хід, а потім викликати підпрограму для кожного отвору, і вам потрібно буде написати код лише один раз. Яка економія часу.

Вправи 1. Напишіть програму G-коду, яка подає фрезу навколо прямокутника розміром 10 на 10 мм із центром 10, 10. Використовуйте абсолютні координати. 2. Перетворіть програму, яку ви написали в №1, щоб використати відносні координати. Ви можете використовувати абсолютні координати, щоб дістатися центру прямокутника при початковому переміщенні G00. 3. Визначте, чи дозволяє ваш елемент управління переміщатися UVW, і якщо так, перепишіть # 2, щоб використовувати їх, не викликаючи G91 для перемикання на відносні координати.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner